Ehitusmaavarade kasutamise riikliku arengukava 2011-2020 järgi on Jõelähtme valla pindalast 14,4% maardlad. Oleme II kohal Vasalemma valla järel.
http://www.envir.ee/orb.aw/class=file/action=preview/id=1157417/6lisa+Ehitusmaavarade++arengukava+KSH+aruanne.PDF lk.34-35
Lisaks veel turvas ja fosforiit, mis ei ole ehitusmaavarad.
Jõelähtme vallas maavarasid Jõelähtme valla jäätmekava 2008-2014 järgi
https://www.riigiteataja.ee/akt/13059169?tegevus=salvesta-link 1.3.1 Geoloogiline ehitus ja hüdrogeoloogia. Maavarad:
Jõelähtme vallas on riikliku tähtsusega maavarad graniit, savi, turvas ja lubjakivi. Graniidimaardla asub valla lääne- ja põhjaosas ning tema suurus on 60 km². Graniidimaardla sügavuseks on 160 – 200 m.
Savi on Jõelähtme valla territooriumil tähtsuselt teine maavara. Savimaardla asub valla põhjaosas Ihasalu lahe kaldal. Uuritud on Ülgase – Kaberneeme maardla 25 km² maa-alal.
Turbasood levivad valla kesk- ja lõunaosas ja turbamaardlate üldsuurus on 1,3 tuh hektarit. Suurematest turbamaardlatest on valla territooriumil Kostivere ja Jägala, turba tootmine on seni toimunud ainult Kostivere maardlas.
Jõelähtme vallas paikneb endine fosforiidimaardla, mis asub valla lääne- ja idapiiril. Fosforiidi kaevandamist käesoleval ajal enam ei toimu. Jääkvarusid on olemas 23,3 km² maa-alal. Fosforiidikarjääri maa-alal asub 20 km2 suurusel pinnal lubjakivimaardla
Kes viitsib, võib mõtiskleda, kui palju varusid vabaneb muinsuskaitseala piiride koomaletõmbamisega.
Kas lugedes koduleheküljelt http://www.vool.ee/files/Graniit_KMH_aruanne lk.15.selgub, et ettepaneku vähendada Rebala muinsuskaitseala piire Põhjakarjääris on teinud Maardu II graniidikaevanduse arendaja?
"...Rebala maastikukaitseala piiride muutmise ettepanek on tehtud Rebala muinsuskaitseala teemaplaneeringu eelnõus (Rebala muinsuskaitseala teemaplaneeringu keskkonnamõju strateegiline hindamine, 2008)."
5. nov 2011
Maavaradest meie kodude all ja ümber
Tellimine:
Postituse kommentaarid (Atom)
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar